Korunma ve Bakım Altındaki Çocuğun Nakil Talebi Hakkında Karar

22 Haz

Kurumumuzun Çocuk İnternet Sayfası (www.kdkcocuk.gov.tr) üzerinden bize ulaşan M. kalmakta olduğu Çocuk Destek Merkezinde “hayati tehlikesinin bulunduğunu” belirterek başka bir Çocuk Destek Merkezine nakil olmak isteğini idareye ilettiğini; ancak idare tarafından talebinin  karşılanamadığını belirterek, kendisine yardımcı olmamızı istedi.

 

Başvuruda “hayati tehlike” ifadesi bulunduğu için zaman kaybetmeden ilgili idare ile iletişime geçerek gerekli önlemlerin alınmasını istedik. Çocuk hakkında önemli bilgileri alabilmek için idare ile pek çok yazışmalar ve görüşmeler yaptık. Bu süreçte, M.’nin kendisini rahat ifade etmesi, içinde bulunduğu koşulları doğru algılaması ve gelecek yaşamını planlamasına yönelik olarak sürekli kendisiyle iletişim kurarak ona destek olmaya çalıştık.

 

Yaptığımız yazışmalar ve görüşmeler çerçevesinde M.’nin kaldığı Çocuk Destek Merkezi’ni yerinde incelemeye karar verdik. Bu inceleme sonucunda Merkezdeki tüm çalışanların M. ile iyi bir iletişim içinde olduklarını, olumsuz bir tutum ve davranış sergilemediklerini, M.’nin sosyal hayata uyum sağlaması için gayret gösterdiklerini, Merkezde kalan diğer çocukların da M.İ’ye karşı olumsuz bir tavır içinde olmadıklarını tespit ettik.

 

Bu tespitlerimiz doğrultusunda, reşit olmasına az bir zaman kalan M.’nin Merkezden nakil talebinin uygun olmadığını değerlendirdik.

 

Öte yandan, M. ile birebir yaptığımız görüşmeler sonucunda yoğun psikolojik destek ve rehberliğe ihtiyaç duyduğunu tespit ederek, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde psikiyatrik tedavi sürecinin başlatılmasını sağladık.

 

Başvuru üzerine verdiğimiz Kurum Kararında ise M.’nin yüksek yararını gözeterek; rızası olması halinde hakkındaki korunma kararının Merkezden ayrılmadan bir iş veya meslek sahibi olmadıysa 20 yaşına kadar devam ettirilmesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde başlanan terapi ve tedavi sürecine devam etmesinin sağlanması hususunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na tavsiyede bulunduk.

Karar Tam Metni