Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Müdürlüğü Ziyareti

3 Kas

Kadın, Çocuk ve Engelli Ombudsmanı Serpil Çakın ve KDK Uzmanları, Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Serpil Çakın ziyaretinde, arada aracı olmadan çocukların direk kendilerinin başvurabileceği özel bir internet sitesi olduğunu ve tüm çocukların ücretsiz olarak başvurabileceğini aktardı. Serpil Çakın, Çocuk Hakları ile ilgili gelen şikâyet başvurularının pozitif ayrımcılık yapılarak menfaat ihlali aranmaksızın şikâyetlerin incelendiğini ve bütün başvurulara tek tek cevap verildiğini yetkililere bildirdi.

Ombudsman Serpil Çakın, ilk ziyaret yeri olan 13-18 yaş grubu kız çocuklarının kalmakta olduğu birim yetkilisinden Sevgi Evlerinin işleyişine yönelik bilgiler aldı. Serpil Çakın ve beraberindeki Heyet, korunmaya muhtaç çocuğun kim olduğu, kuruluşa başvuruların nasıl ve ne şekilde yapıldığı, korunma altına alınma süreci, çocukların aileleri ile olan iletişimleri, okul ve ziyaret durumları ile kuruluşta gönüllü çalışmalar kapsamında bilgiler aldı.

Ziyaret kapsamında Ombudsman Çakın, özellikle meslek elemanlarının bulunduğu birimi de ziyaret ederek, meslek elemanlarına KDK hakkında açıklamalarda bulundu.

7-12 yaş çocuk grubunun kalmakta olduğu Sevgi Evlerine de ziyarette bulunularak Sevgi Evi yetkilisinden, çocuklar ile yapılan çalışmalar, günlük işleyiş, aktiviteler, meslek elemanlarının sürece katılımı, genel işleyiş ve korunmaya muhtaç çocuk alanında karşılaşılan sorunlar üzerinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

sevgi-evleri-cocuk-yuvasi