Kamu Denetçiliği Kurumu Tanıtım Etkinliği

3 Kas

Kadın, Çocuk ve Engelli Haklarından Sorumlu Ombudsman Serpil Çakın Uzmanları ile birlikte, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tanıtımı amacıyla Şüküfe Nihal Ortaokulunda bir etkinlik düzenledi.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşması yapan Ombudsman Serpil Çakın, etkinliğe katılan çocuklara, Çocuk Haklarının neler olduğu ve neler yapmaları gerektiği yönünde bilgiler verdi. Serpil Çakın, konuşmasında, çocukların, idarelerin uygulamaları karşısında haklarını savunabilmelerine yardımcı olmak ve görüşlerine saygı duyarak onları dinlemek amacıyla Kamu Denetçisinin olduğunu belirtti. Serpil Çakın, “Kamu Denetçisi, yaşamış olduğunuz sorunlar ve haksızlıklar nedeniyle hakkınızı savunacak kişidir. Kamu Denetçisi, size önem veren, sizi dinleyen ve idareler ile sıkıntılarınızı çözebilecek kişi. Yani sizin sesiniz olmaya aday olan bir kişi. Sizler için özel web sitesi hazırladık. Şikâyet başvurunuzu oluştururken bilgileriniz doğru olmalı ve konuyu açık anlatmalısınız. KDK Web Sitesinden hiçbir aracı olmadan kendi iradeniz ile başvuruda bulunabilirsiniz. Şikâyetiniz incelenirken Kurumlarla yaptığımız görüşmelerde kimlik bilgileriniz gizlenmektedir” şeklinde konuştu.

Çocukların hakları olduğu gibi sorumluluklarının bulunduğunu hatırlatan Serpil Çakın, haklarını kötüye kullanmamaları gerektiğini de bildirdi.

Konuşmaların ardından KDK Uzmanı Hande Hazneci, KDK’nın yapısı ve işleyişi hakkında çocuklara genel bilgilendirmelerde bulundu. Uzman Hande Hazneci, çocuklara; eğitim, sağlık, ulaşım gibi alanlar ile ilgili bir haksızlığa uğradıklarında KDK’ya başvurabileceklerini belirtti. Çocukların nasıl şikâyet başvurusunda bulunabileceklerini anlatan Hande Hazneci, e-mail, Kuruma bizzat gelerek, mektup, fax veya elektronik sistem aracılığı ile ulaşabileceklerini aktardı.

Sunumun ardından, çocukların soruları cevaplandırıldı. Toplamda 400 çocuğa yapılan bilgilendirmelerin ardından, çocuklardan Ombudsmanlığa yönelik algı ve beklentilerinin neler olduğunu anlamak amacıyla sınıflarında resim ve kompozisyon yapmaları istendi. Etkinliğin sonunda dağıtılan hediyeler çocukları memnun etti.

kdk-tanitim-tanitim-etkinligi-1 kdk-tanitim-tanitim-etkinligi-2