Çocuk Evi Ziyareti

3 Kas

Kadın, Çocuk ve Engelli Haklarından Sorumlu Ombudsman Serpil Çakın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Evleri Koordinasyon Müdürlüğü’ne bağlı 5-7 yaş grubu kız çocuklarının kaldığı Şahin Çocuk Evini ziyaret etti. Serpil Çakın, ziyaret kapsamında çocukların kaldıkları evleri yerinde inceleme imkânı buldu.

Ombudsman Serpil Çakın, Çocuk Evi yetkilileri ile görüşerek korunmaya ihtiyacı olan çocuklar ve mevcut çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çocuk Evi yetkilileri, her evde beş çocuğun kaldığını, evlerde kardeş ve kuzenlerin bir arada olduğunu, tüm çocukların bakımından sorumlu olan bir ev sorumlusunun dışında, Çocuk Evi’nde bakım elemanlarının da görev yaptığını bildirdi. Yetkililer, Ankara’da faaliyet gösteren 110 Çocuk Evi olduğu ve Çocuk Evlerinde 600 çocuğun kaldığını aktardı. Çocukların takibinin ev sorumlularınca yapıldığı, uyum sorunu olan, psikolojik destek alması gereken çocukların aileleri ile görüşme planlarının koordinasyon müdürlüğünde görevli sosyal çalışmacı, psikolog öğretmen gibi meslek elemanlarınca yapılmakta olduğu belirtildi.

Çocuk Evi yetkilileri, çocukların sosyal aktivitelere katılmalarına önem verdiklerini, bu anlamda tiyatro ve sinema gibi faaliyetlere çocukları götürdüklerini aktardı. Görüşmede, çocuk evi yetkililerinin yaşadığı sıkıntılar ve beklentiler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Ombudsman Serpil Çakın, evde bulunan çocuklar ile yakından ilgilenerek, çocukların güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşıyor olması karşısında memnuniyetini dile getirdi.