Büyükler İçin Çocuk Hakları Eğitimi

3 Kas

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ve UNICEF işbirliği ile düzenlenen ‘Büyükler İçin Çocuk Hakları İnteraktif Başlangıç Eğitimi’, Ankara’da gerçekleştirildi. Eğitime, Kadın, Çocuk ve Engelli Ombudsmanı Serpil Çakın, UNICEF Türkiye Çocuk, Gençlik Katılımı ve Güçlendirilmesi Sorumlusu Nilgün Çavuşoğlu, Çocuklar için Adalet ve Çocuk Haklarının İzlenmesi Sorumlusu Göktan Koçyıldırım, KDK Uzman ve uzman yardımcıları katıldı.

UNICEF Temsilcileri, eğitimin amacının, çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmak, çocuk haklarının izlenmesine yönelik bilgi artışı sağlamak ve bu alandaki önceliklere duyarlılık kazandırmak olduğunu belirtti.

Eğitim öncesinde katılımcılardan serbest kıyafetle etkinliğe gelmeleri istendi. Katılımcılardan eğitim başvurusu sırasında istenen çocukluk fotoğrafları herkesin görebileceği bir panoya yerleştirildi. Eğitim başlangıcında, tüm katılımcıların fotoğrafların etrafına toplanmaları istenerek, fotoğrafların kime ait olduğunu bulmaları istendi. Katılımcılara, hikâye oluşturmak amacıyla kelimeler verildi, verilen kelimeler ile hikâye oluşturuldu, oluşturulan hikâye ile hangi cümlenin hangi hak ile bağlantısı olduğu tartışıldı.

Eğitim kapsamında, haklar için yürüyoruz etkinliği yapıldı. Katılımcılara tek tek çocuk karakterleri dağıtıldı.  Aynı çizgide duran tüm katılımcılara dağıtılan çocuk karakterleri ile ilgili sorular soruldu. Herkes karakterine göre birer adım atarak yürüyüş yaptı. Katılımcılarla, varılan noktalar analiz edilerek çocuğun toplum içindeki katılımı ve adalete erişimi tartışıldı.

Etkinlik çerçevesinde, çocukların karar süreçlerine ve hayata katılımı konusunda bilgi ve duyarlılığı artırmak amacıyla, gruplar oluşturularak hikayeler dağıtıldı. Dağıtılan hikayelerden yola çıkarak çocuğun durumuna göre empati kurarak neler yapılması gerektiği görüşüldü.

Eğlenceli anların yaşandığı etkinliğin sonunda, tüm katılımcılara, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin, çocukların anlayabileceği bir şekilde düzenlenmiş hali olan “Çocuk Hakları Sözleşmesi Çocukçası” dağıtıldı.

cocuk-haklari-egitimi-1 cocuk-haklari-egitimi-2 cocuk-haklari-egitimi-4 cocuk-haklari-egitimi-3