Engelli Çocuğun Eğitim Hakkı

7 Eki

Engelli Çocuğun Eğitim Hakkı Kararı :

 

Beş yıldır Piyano eğitimi alan ve müziğe yeteneği bulunan otizm engelli 15 yaşındaki C.G.G. nin, yasal temsilcileri, N.K. Güzel Sanatlar Lisesi tarafından yapılan yetenek sınavında çocuğa özel sınav şartlarının sağlanmaması sebebiyle eğitim hakkının engellendiğini belirterek, mağduriyetinin giderilmesi talebiyle kurumumuza başvurdu.

Yapılan başvurunun önemi dikkate alınarak, otizm engeli bulunan çocuğun yaşadığı sıkıntıları, sorunları anlamak, benzer sorunun bir daha yaşanmasını önlemek ve uygulama içinde engellilik alanında yeni düzenlemelere ihtiyacın varlığı ve çözüm önerilerini ortaya çıkarmak amacıyla araştırma ve inceleme yapılmasına karar verdik.

 

 Olayı inceleme ve araştırmamız sonucunda;
– Şikayete konu olaya ilişkin olarak, her devletin birincil önceliğinin engellilerin eğitim hakkını sağlamak, eğitime erişimin ve bireysel ihtiyaçların karşılanması olduğu,

– Devletin, yükümlülükleri kapsamında, mevcut ihtiyaçlar gereğince eğitim yöntemleri, müfredat ve değerlendirmeye ilişkin düzenlemeleri engelliye uyarlaması ve fiziksel ortamın ihtiyaca uygun hale getirilmesinin sosyal devlet, hukuk ve adil yönetimin gereği olduğuna karar verildi.

 

Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Yönetmeliğinde, engelli bireylerin özel durumlarına uygun sınav ve eğitim imkanı sağlanacak şekilde değişiklik yapılması konusunda Milli Eğitim Bakanlığına tavsiyede bulunuldu.

 

Karar Tam Metni